Dana White: Anderson Silva är större än Mike Tyson

Kimura.se fick en intervju med Dana White. Anderson Silva är en mästare. Han är en livs levande legend och Dana White hyllar honom därefter i denna intervju. Dana White menar att det vi såg Anderson Silva göra kan vara något vi aldrig kommer få se igen.

Registrera dig på Unibet och få 120% i bonus

Det här inlägget postades i Intervjuer, Nyheter, Videor och har märkts med etiketterna , , , , , . Bokmärk permalänken.

23 kommentarer till Dana White: Anderson Silva är större än Mike Tyson

  1. Yebio skriver:

    Det är inte rätt att säga så, Tyson och Silva håller inte på med samma sport.

    • Simon Kölle skriver:

      När man saknar saker att jämföra med, antar jag, börjar man jämföra med folk i andra sporter. Själv har jag jämfört med Pelé vid flera tillfällen. Det är en enorm konstnär, världens bästa kampsportare. Ett geni. Det kan vi nog vara överens om.

  2. Kaveh Sabeghi skriver:

    Där sa han det jag sagt hela tiden. ”Han är genom tidernas bästa kampsportare, alla kategorier”

  3. Punchdrunk skriver:

    Själv tycker jag det finns flera kampsportare som haft en egen dimension i sin fighting. Svårt att säga vem som är bäst då alla dessa är så övermänskligt bra. Tänker Sugar Ray robinson och Karelin bland annat. Anderson kan placera sig bland dessa, bland de nästintill omänskliga. Själv vill jag inte undervärdera någon av dess genom att säga att en var bäst, kategorin ”One of the greats” är fint nog.

  4. Punchdrunk skriver:

    Tyson är inte ens en av de bästa av boxarna skall väll tilläggas.

    • Kalle Balle skriver:

      nämn en bättre. Ali torskade egentligen 2 matcher mot frazier precis som maddog blev han rånad då hade synen varit totalt anorlunda i dag. Tyson i hans prime som dock bara varade i 3,5 år dödar alla boxare om inte säg en bättre.

    • Kalle Balle skriver:

      men däremot som du skrev vad jag tycker den ända som skulle ha en chans mot tyson p4p är sugar ray robinson

      • Punchdrunk skriver:

        Man spekulerar inte ens om Tyson som den bästa p4p. Finns ingen erkänd expert som ens nämner Tyson som bäst p4p. Har aldrig ens sett en lista av en erkänd boxningsexpert som ens nämner Tyson som den bästa tungviktaren. Tyson brukar ha tungviktare som Muhammad Ali, Joe Louis, Jack Johnson, Rock Marciano m.fl. framför sig i stort sett alla spekulationer. Då känns det överflödigt att nämna en som var bäst p4p när han inte ens nämns som den bäste tungviktaren.

        • Kalle Balle skriver:

          man nämner visst tyson som bäst p4p läs på innan du snackar

          • Punchdrunk skriver:

            Då borde du kanske säga till t.ex. ESPN och många andra att läsa på och att flytta upp Tyson från runt 50:e plats till andra plats.

  5. iboss skriver:

    Fedor skulle köra över anderson de tror jag fortfarande en dominant som dominerar honom i 25 minuter.. sambo kast i clinch han kör över han , men Ali, Tyson, Anderson, Fedor.. inom kampsport iaf detta är för min del och vrf Tyson är så speciell för att alla visste om inte tyson hade valt fel väg och börjat skita i sin träning hade ingen kunnat stoppa han det är därför mike är så speciell i sin pride var han oslagbar!!

    • Kalle Balle skriver:

      helt rätt om tyson du är en på läst människa men jag håller inte med om fedor jag tycker anderson silva är bäst genom tiderna men om nu inte gustafsson eller någon annan så småningom besegrar JBJ så ser jag honom som bäst

  6. Calle skriver:

    Burköppnare? Ni är så tragiska som går på det om och om igen. Ja han är fruktansvärt duktig men han huserar i sin egen lilla viktklass och slåss med handplockade motståndare gång efter annan. Det konstiga är ni istället inte ifrågasätter det som ni ser varje gång. Istället ska det hyllas.

  7. simon skriver:

    men vem som är bäst är ju fortfarande oviktigt han säger att andersson är större än mike tyson vilket jag inte tror på för alla visste vem mike tyson var under hans tid

  8. Calle skriver:

    Nej att han är större än Mike Tyson är en omöjlighet. Mike Tysons framgångar gick att mäta i så många fler variabler än enbart det sportsliga. Han var en av världens mest kända människor. Anderson Silva är en total främling för den stora massan.

  9. Viktor skriver:

    Vettefan om han är större än Tyson men han är garanterat bättre xd

  10. Sebbe skriver:

    Ser att ni mma fans har bra koll på boxning. Tyson är inte ens top 70 p4p genom tiderna. Sen kommer Anderson Silva aldrig bli lika stor som Tyson.

    Vad har Anderson silva haft för motstånd Okami som blir nerslagen av en jab, bonnar, sonnen haha? Sen ska ni veta att Anderson Silva inte ens är i närheten av dem största kampsportaren idag. Floyd Mayweather jr om ni nu vet vem det är tjänar på en boxningsmatch ungefär 300 miljoner kronor och är världens bäst betalda idrottare. Världsmästare i 5 olika viktklasser har han varit han har även mött mycket tuffare motstånd än Silva. Boxning har även mycket mer utövare och publictet och är mycket svårare att slå igenom i.

    Så ni kan skriva att Anderson silva är världen bästa mma fighter genom tiderna men aldrig världen bästa kamsportare.

    GET UR FACTS STRAIGHT !

    • Simon Kölle skriver:

      Sebbe: Softa. :) P4P är ju som du vet alltid något man kan debetera i oändlighet och som inte finns någon fakta angående. Men eftersom du eftersträvar fakta så googlade jag vad sidorna placerar Tyson p4p och dessa var de översta som kom upp:

      Ranker.com plats 6
      Boxingmemories plats 61
      ESPN plats 50
      Streetdirectory plats 10
      The Ring Magazine däremot honom på plats 72.

      Som du med största sannolikhet vet var Tyson otroligt stor under sin storhetstid. Anderson Silva är inte lika känd bland allmänheten såklart.

      Vad Floyd tjänar är helt och hållet oviktigt i sammanhanget. Det är inte en fråga om vem som tjänar mest. Jag tycker Anderson Silva är den bästa kampsportaren i världen och då menar jag kampsport. I varje enskild diciplin kanske han inte är bäst, men han sätter verkligen samman allting på ett närmast magiskt sätt. Jag tänker närmast på Ali för dra en boxningsliknelse.

      Boxning har inte mer publicitet längre, men helt korrekt att det är fler utövare. Inget snack om att Mayweather är en fantastisk boxare.

  11. Sebbe skriver:

    Sen kan man inte jämföra olika kamsporter efter som många av dom är HELT olika ex. Som att jämföra fotboll med innebandy. Bevisar bara vad det här är för pajasida, när en skribent skriver att Anderson Silva är den bästa kamsportaren, räcker det inte att skriva att han är bäst i sin sport mma, ?
    Sen är det uppenbart att ni inte har koll på alla kamsportare,,,

    • Simon Kölle skriver:

      Man kan jämföra kampsporter då det finns mycket man kan titta på som är likt exempelvis fotarbete, boxningen, brottningen, viljestyrkan, fysiken osv osv. Kreativiteten gör Anderson närmast till en trollkarl :) Han gör sånt som ingen annan riktigt lyckas med på den absolut högsta nivån. Därför jämförs han med killar som Ali, Pelé, Maradona osv.

      Nu är ju ”kampsportare” ett samlingsord Sebbe och du kan väl inte hävda att Mayweather är den bästa kampsportaren? Hans boxning är fantastisk och hans bedrift, men om man nu faktiskt jämför så är ju det inget snack om att Anderson Silva skulle trollat upp Mayweather. Dock såklart inte i boxning. :)

      Ingen har koll på alla kampsportare, men en del av oss på Kimura.se har god koll på en mängd kampsporter. Tack för din passion för boxning och att du kommenterar, men skippa gärna tonen för då blir det roligare att kommentera.

      • Sebbe skriver:

        Jag respekterar Anderson Silva hans timing är gudomlig han rör sig så naturligt i oktagonen avslappnad som få. Men det är ett skämt att han får möta gubbar som Griffin, Okami och nu senast Bonnar.

        Jag menar inte att Mayweather är den bättre kamsportaren men han skall hållas som bättre i sin sport än vad Silva är i sin och där tycker jag du måste hålla. Då Mayweather har haft mer fighter mot bättre motstånd han har dominerat sedan 1996 fortfarande obesegrad i en sport som är svårare att slå igenom i.

        Sedan det där med att hålla guarden nere och leka som Ali och anderson silva gör funkar inte när reflexerna försvinner eller när du stöter på riktigt bra motstånd. De ser underhållande ut och får dig att tänka att han är hur grym som helst, men en med guarden uppe som fightas enligt textboken kan vara minst lika bra men inte se lika spektakulär ut. Jag håller Gsp som bättre än silva jag håller Joe louis högre än Ali. Mindre spektakulära fighters men perfekt teknik.

        Men Roy jones jr som är ett unikum påminner annars lite mer om Anderson Silva, du behöver inte gå tillbaka till Ali hehe.

        Ber om ursäkt för min attityd blev förbannad.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

*

Fler Intervjuer:

2

UFC 144: Intervju med Anthony Pettis

Lättviktaren Anthony Pettis mötte på söndagsmorgonen Joe Lauzon i en högintressant match. Efter hoppet finner ni en intervju med Pettis som berättar om sin insats

5

UFC 144: Staredown från dagens presskonferens

De sex fighters som var på dagens presskonferens inför lördagens UFC 144-gala avklarade efter utfrågningarna från pressen den sedvanliga ”stardown”-segmnentet, som ni kan se i videoklippet efter hoppet