Exklusivt: Alexander Gustafsson skulle tacka ja till en match mot Shogun alla dagar i veckan

Kimura.se har gjort en exklusiv intervju med vår svenska UFC-fighter Alexander ”The Mauler” Gustafsson, där vi pratat om alltifrån vad Alex gjort de senaste månaderna till hur han ser på en eventuell match mot Mauricio ”Shogun” Rua. Intervjun i sin helhet kommer upp imorgon kväll, men redan nu kan vi lägga ut några godbitar från intervjun.

Alex berättar för Kimura att han mer än gärna skulle vilja möta Mauricio ”Shogun” Rua, som han ser som en av de absolut bästa i viktklassen.

Jag skulle tacka ja till en match mot Shogun alla dagar i veckan. En vinst mot Shogun skulle definitivt visa att jag är topp-5 i viktklassen.

Alex berättar vidare att han skulle sitta ner med sitt team och göra en väldigt noggrann plan för hur han skulle agera vid en eventuell match mot Shogun.

Utöver det berättar Alex att han var väldigt imponerad av klubbkamraten Brandon Veras insats mot Shogun, där han anser att Vera fick visa världen vad han är kapabel till att göra.

Innan sommaren så spreds det ett falskt rykte om att Alex hade brutit handen, något som Alex tillbakavisar bestämt och säger att han inte har någon aning hur och vem som spred det ryktet.

Jag mår prima nu. Helt skadefri. Efter matchen mot Thiago Silva har jag fokuserat mycket på att rehabilitera de småskador som jag har haft under det senaste året.

Mer om Alex kommer ni alltså få läsa om imorgon kväll bara på Kimura.se.

 

 

 

Det här inlägget postades i Nyheter och har märkts med etiketterna , . Bokmärk permalänken.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

*

Fler Nyheter: