Kampsportsdebatten rasar i Norge

I vårt kära grannland pågår just nu en het debatt i stormedia om proffsboxning och ännu mer om knockoutförbudet som funnits i Norge under mycket lång tid.

Kritiken mot knockoutförbudet har förts fram av många olika aktörer inom och utanför sporterna. Norge skapade förra året ett MMA-förbund med Henning Svendsen i spetsen och de anslöt sig så fort de kunde till IMMAF. Inspiration och inte minst lärdom hämtas av Sverige och det blåser just nu en kampsportsvind i Norge som saknat motstycke de senaste 20 åren. På TV korades Norges bästa fighter, stormedia rapporterar oftare och spetsmedia som MMA Norway ökar konstant sin traffik.

För ett tag sedan gick idrottsforskaren Börge Oftedal ut i VG (en av de största tidningarna) och hävdade bland annat:

Jeg mener bestemt at knockout er etisk uforsvarlig, og at styret i Norges Idrettsforbund og Stortinget må ta en stor og grundig etisk debatt.

Detta med en moraldebatt är något som motståndare till MMA och proffsboxning kört med i stort sätt överallt. Svaret väntade inte på sig utan en känd norsk boxningsförespråkare gick idag ut och kritiserade starkt Oftedals kritik och förklarade det att Norge är ett av väldigt då länder som inte tillåter knockout. Oftedal svarar nu såhär om det:

Det er resten av verden som enda ikke har skjønt at det finnes bedre måter å gjennomføre konkurranser på…

Vi har det trots allt ganska bra i Sverige! Fortsätt kämpa Norge.

Registrera dig via Kimura.se hos Unibet här och få 120% bonus nu

Det här inlägget postades i Nyheter och har märkts med etiketterna , , , , , , . Bokmärk permalänken.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

*

Fler Nyheter: