Magnus ”Jycken” Cedenblad har mycket riktigt skrivit kontrakt med UFC


Magnus ”Jycken” Cedenblad får lov att göra en Kimura likt den på bilden när han debuterar i UFC i april!

Igår rapporterade vi om ryktet att Magnus Cedenblad skrivit på ett kontrakt för UFC och nu har nyheten basunerats ut på MMAnytt.se där han bloggar. Han möter Francis Carmont på UFC on Fuel TV 2 på Globen.

Magnus har länge önskat sig ett kontrakt med UFC. Vem gör inte det? Han har verkligen kämpat och känt sig värd det. När Jycken satt med i MMA Panelen framgick det att kontraktet var nära och nu berättar han att han fått skriva på för fyra matcher. Han passade också på att förlova sig med sin flickvän för att fira lite extra.

När jag pratat med Magnus idag passar han på att tacka för hjälpen då en sak är säker och det är att vi är många (oavsett sidor och klubbar) som trott och tror på Magnus och därmed jobbat för honom!

Francis Carmont debuterade i UFC mot Chris Camozzi på UFC 137 och den matchen vann han på enhälligt domslut. Carmont har ett record på 18-7.

Jycken säger såhär om vad detta med kontraktet innebär (till MMAnytt):

”Fast det känns nu som att det är nu resan börjar, allt innan har varit uppvärmning bara. Det är nu det gäller att vinna. Det är nu det gäller att prestera. Nu ska man bara bli bättre och bättre och jag är fett motvierad. Jag kan inte fatta att jag kommer in till Globen, jag hoppas att det kommer bli fullsatt. Nu får de svenska fansen stiga fram och visa vad som gäller.”

Var med och tävla om en UFC-resa till LAS VEGAS med Kimura.se

Du kan spela på MMA på Unibet

Det här inlägget postades i Nyheter och har märkts med etiketterna , , , , , , . Bokmärk permalänken.

35 kommentarer till Magnus ”Jycken” Cedenblad har mycket riktigt skrivit kontrakt med UFC

  1. Brocowich skriver:

    Fuck yeah! :)

  2. Runda RUnda skriver:

    Simon kölle har du nu gått och tjuv tittat på mmanytt eller??? De va säkert efter du läst mma nytt du ring magnus för att få bäkreftellse du suger!!!

  3. Simon skriver:

    Kung! :)

  4. Simon Kölle skriver:

    Runda RUnda: Igår rapporterade vi ryktet. Idag rapporterar vi att MMAnytt gått ut med nyheten (vilket står ovan) och jag kontaktade Jycken och hans manager redan igår. Glädjs istället över att Jycken fått kontrakt.

  5. Runda RUnda skriver:

    Rapporterade ryktet hahahahahaha du skrev sj att de luktar pr lång väg så fort mma ny bäkreftat de så lägger du upp de

    Modererad kommentar pg personpåhopp /Moderator

  6. Werdum skriver:

    Runda skaffa dig ett liv. Alla sidor kollar på varandra och du är bara en fanboy.

  7. Werdum skriver:

    Grattis Jycken förresten! Sjukt stort och kul att han signat. Kan inte tänka mig någon annan som är bättre på att representera sverige faktiskt.

  8. Runda RUnda skriver:

    Borttagen kommentar pga. trollning. Lägg genast ner Rund RUnda /Moderator

  9. Runda RUnda skriver:

    ha de kimura ska sprida ryktet bland vänner

  10. Gustaf skriver:

    Hoppas som fan på Jycken. Sveas roligaste fajter.

  11. simon skriver:

    asså vafan varför ska alla jämt klaga på vem det är som tar nyheten? jag bryr mig inte ett skit bara jag får läsa den kimura är ända mma sidan jag är inne på ändå

  12. Lakritstomten skriver:

    Grattis!!!! Fy i helsicke vad trevligt!
    Jycken verkar va en riktigt skön lirare.
    Att han dessutom låter som en avdankad gammal porrskådis när han snackar gör ju honom bara ännu mer sympatisk! Jag gissar på en tidig tko för Jycken :-)

  13. Calle skriver:

    Biljetterna ska väl släppas på måndag? Jag köper biljett om den så går på 3000 spänn.

  14. Runda RUnda skriver:

    Simon nog dags för dig och börja läsa andra mma sidor som mmanytt mma junkie om du vill hänga med mer i svängarna!

  15. E skriver:

    runda, hur gammal är du egentligen vem fan bryr sig vart nyheten kom ifrån. hur gammal är du?

  16. MMASWEDEN skriver:

    gratulerar till magnus! grymt, nu är det bara sirwan kvar!

  17. HappyNYE skriver:

    Runda runda ha ha ha va skön du e.. Hjärnkatarr?

  18. Grease Sankte Pär skriver:

    Runda Runda är en fullblown retard.

  19. Iboss skriver:

    riktig jyck.

  20. Robin skriver:

    Stort grattis. Men säger som flera andra att andra högre mellanviktare kanske egentligen skulle blivit signade.
    Men det värsta av allt är att Besam Yousef nu är signad!! Hans motståndare har ett totalt record på 8-24 där samtliga ligger på minus-stats och den bästa har 5-6 och den sämsta 0-7.

  21. Robin skriver:

    högre rankade*

  22. HappyNYE skriver:

    Att besam signat kan inte vara något annat än ett skämt!? Hur tänkte UFC där?

  23. Robin skriver:

    Jag hoppas för allt i världen att Besam blir tok-knockad av norrbaggen han ska möta!

  24. Runda RUnda skriver:

    Robin förklara vf du vill det?? vad har besam gjort för fel för att du ska tycka så?

  25. Grease Sankte Pär skriver:

    Runda Runda håll flabben din lilla skit unge, har du fortfarande inte dragit åt helvete?

  26. sije skriver:

    Kul med en svensk. Men skulle jag se svenskar i UFC hade jag helst velat att de var legitima. Finns BRA mycket högre rankade Svenska middleweights än Jycken. Hur funkar det egentligen när UFC signar nya fighters. Besam Yousef är ju ett skämt. Lite besviken faktiskt. De ger ju knappast legitimitet till att bara de bästa fightas i UFC. Vad går de på om de inte går på rankning? Om de vill hitta svenskar att sätta på kortet kollar de väl vilka som är högst rankade.

  27. sije skriver:

    Kollade precis upp att Besam är 14e sämst rankade welterviktaren i världen på fightmatrix. Vi har ju mkt bättre fighters hur är det möjligt.

  28. Runda RUnda skriver:

    grease menar du att jag ska hem till dig?? ska vi då nedvärdera fighter som gsp ihop?

  29. sonlard skriver:

    snälla stoppa in så man kommenterar genom sitt Facebookkonto så man slipper såna som Runda RUnda

  30. Leo skriver:

    Härligt att Jycken fått kontrakt! Nu blev genast UFC Sweden mer spännande!

  31. Niclas F skriver:

    GRYMT :) kommer bli jävligt bra hoppas jag! Grattis

  32. Matte skriver:

    Klart de vill ha säljbara fighters! Därför jycken och Kruth t ex.

    Och säljbara innebär inte bara att de vinner.

    Och Besam är ett bevis på att det är kontakter som gäller – inte ranking. De som tror rankingen styr borde växa upp…

  33. Ompu skriver:

    Grattis Magnus. Detta är du värd.

    Ompu crew

  34. Mike skriver:

    sonlard: håller med dig, skaffa det genast!

  35. Undisputed Crew skriver:

    Otroligt stort! Grattis, good things happens to good people :)

    /Undisputed Crew

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

*

Fler Nyheter: