Svenske storstjärnan Alexander Gustafsson är an av fighters som kommer att delta i nystartade organisationen Global Fight Leages (GFL) lagtävling. Svensken förbereder sig nu för debuten som äger rum i april.
Alexander Gustafsson tävlar i Global Fight Leage
Svenske Alexander ”The Mauler” Gustafsson har haft en imponerade karriär då han utmanat om UFC:s mästarbälte i lätt tungvikt tre gånger. Gustafsson står dock på fyra raka förluster och har inte gått match sedan sommaren 2022. Nu är svensken under kontrakt med nystartade organisationen Global Fight Leage (GFL). En organisation där utövarna tävlar i lag och kommer inledas under april.
Alexander Gustafsson gör sig redo
Gustafsson förbereder sig nu för fullt inför sin comeback. I en video på sociala medier så berättar den forne UFC-stjärnan att han har en match bokad i april och har full fokus på den.
Jag har en fight bokad i april. Jag är i training camp och full fokus på det.
Sitt träningsläger berättar han att han genomför på Stockholmsklubben Allstars Training Center. Han beskriver att Allstars är som hans familj.
Jag tävlar och tränar på Allstars Training Center för att vi erbjuder ett helt annat upplägg av träning. Vi har proffscoacher och pro team. Vi har bra nivå på alla tränare och coacher. Det är som en familj här och det sitter i hjärtat.
Gustafsson är även delägare i klubben Allstars Training Center. En klubb där flera UFC-stjärnan Khamzat Chimaev tidigare tränat. I dagsläget så tränar topprankade UFC-fajtern Volkan Oezdemir på klubben. På Allstars så finner vi även UFC-fighters som Bernardo Sopai och Felipe Lima.
Lagkamrat med flera svenskar
The Mauler tävlar i GFL:s Londonbaserade lag. Ett lag där han gör sällskap utav flera svenskar. Bland dom så finner vi Ilir Latifi, Josefine Knutsson och Pannie Kianzad.