Nyheter

Bryce Mitchell uttalar sig efter förlusten mot Jean Silva på UFC 314

Av

kimura

13/04/2025
Bryce Mitchell

Efter en tung förlust via submission mot Jean Silva på UFC 314 delade Bryce Mitchell sina första ord på sociala medier.  I ett känslosamt uttalande erkände han att han gav allt i buren men att det helt enkelt inte räckte den här gången.

Jean Silva dominerade Bryce Mitchell från start till mål

Matchen mellan Bryce Mitchell och Jean Silva har kallats ett av nattens mest minnesvärda ögonblick. Silva visade en komplett MMA-arsenal där han briljerade både stående och på marken. Slutligen avslutade han Mitchell med en imponerande ninja choke i andra ronden, ett grepp som satte punkt för matchen och lämnade fansen i chock.

Mitchell, som tidigare varit känd för sitt starka grappling-game, hade svårt att hitta rytmen och erkände själv att Silva var den bättre fightern den kvällen.

Jag hade inget mer att ge och jag försökte mitt bästa. Jag kunde inte ha kämpat hårdare – men jag kunde ha kämpat smartare,” skrev Mitchell på Instagram.

Läsaren kan kolla on videon i sin helhet här nedan.

 

Visa detta inlägg på Instagram

 

Ett inlägg delat av Bryce Mitchell (@thugnasty_ufc)

Tuffa månader och kontroverser i ryggen

Förlusten kommer efter en turbulent period för Mitchell. Han gick från att vara en fanfavorit till att möta massiv kritik. Detta efter kontroversiella uttalanden i en podcast där han, bland annat, försvarade Adolf Hitler.

Under presskonferensen inför UFC 314 möttes han av blandade reaktioner. Vissa fans buade, medan andra uttryckte starkt stöd.

Jag har aldrig fått så mycket stöd som nu. Det är galet. Jag trodde verkligen att jag skulle vinna den här matchen – jag kände att Gud hade valt mig för det här ögonblicket.

Med förlusten mot Silva har Mitchell nu förlorat tre av sina fem senaste matcher. Inklusive en knockout mot Josh Emmett 2023. Trots detta visar han ingen vilja att ge upp.

Jag kommer att fortsätta kämpa. Det är allt jag kan göra. Varje gång man förlorar, lär man sig något nytt. Jag ska bli bättre och komma tillbaka starkare.

Läsaren kan kolla in alla resultat från nattens gala här.

Populära Ämnen

Senaste nyheterna

Ryan Garcia
Ryan Garcia berättar om matchen han helst vill ha
🥊 Skulle kunna bli en gigantiskt stor match
Danska galan gör sällskap med PFL, BKFC och Karate Combat
🥊 Äger rum på lördag
Daniel Cormiers ger råd till fightern i skuggan av Khamzat Chimaev
🥊 Besegrat stora namn
Mack Promanee
Exklusivt: Veteranen Mack Promanee lovar krig på Airtox Dominance FC
🥊 Kan bli en actionfylld match
Alex Pereira - Photo Per Haljestam 01
Tror på pensionering för Alex Pereira
🥊 Bröt handen i senaste matchen
Belal Muhammad gör ett djärvt påstående om den stora matchen
🥊 Förlust på UFC 315 kan sätta stopp för denna match

Här kan du söka!

Sök