Svenske Christopher Bajo har tävlat flitigt senaste åren inom både MMA och thaiboxning och växt till en publikfavorit bland fansen. Nu är Bajo bokad för sin nästa utmaning.
Christopher Bajo har varvat MMA karriären med matcher i thaiboxning
Christopher Bajo (4-3 MMA) gjorde proffsdebut 2021 och har tävlat i svenska organisationer som Superior Challenge, Wolf och Fight Club Rush. Utomlands så har han tävlat i organisationer som UAE Warriors och senast i serbiska ARMMADA,
Bajo gick förra veckan en match i serbien mot hemmafightern Luka Lakic. Fighten som var galans huvudmatch gick till domslut där Bajo fick se sig besegrad genom enhälligt domslut. Vilket har kritiserats utav svensken själv på sociala medier.
Det är inte första gången Bajo förlorat ett kontroversiellt domslut. Tidigare i år så förlorade han ett delat domslut i en thaiboxningsmatch på danska UNITE. Ett möte som var så jämnt att organisationen meddelat att det blir ett returmöte.
Bokad för match på finska CAGE
Härnäst väntar dock ytterligare en match i MMA för svensken. Finska organisationen CAGE har gått ut med att Bajo kommer att gå match på deras kommande gala i Helsingfors den 7 september. Där kommer han att ta sig an hemmafightern Lemar Khan.