USA:s president Donald Trump fortsätter att bygga upp förväntningarna kring det historiska UFC-eventet som planeras att hållas vid Vita huset och nu lockar han med ett rekordstort antal titelmatcher.
Donald Trump – ”Alla matcher är titelmatcher”
Under den 48:e Kennedy Center Honors-galan berättade Trump för Fox News att UFC:s specialevent den 14 juni, som arrangeras i samband med firandet av America 250 (USA:s 250-årsjubileum), kan bli ett av organisationens mest spektakulära någonsin.
Trump hyllade UFC-bossen Dana White och avslöjade stora planer inför nästa års firande: “Dana White bygger en arena. De kommer ha åtta eller nio titelmatcher – de största de någonsin haft. Varenda fight är en titelmatch och varenda en är av legendarisk typ.”
Han tillade även att White håller tillbaka matchningar i upp till sex månader för att kunna skapa ett historiskt matchkort till jubileet på UFC Vita huset.
Upp till 100 000 fans kan se eventet
Eventet är planerat att äga rum på South Lawn utanför Vita huset i Washington, D.C. Den permanenta arenan som byggs för galan väntas rymma ungefär 5 000 åskådare, men enligt Trump kommer enorma videoskärmar placeras bakom arenan för att ge ytterligare 80 000–100 000 personer möjlighet att följa matcherna på plats.
“Det kommer bli en otrolig kväll. Så många människor ber om biljetter,” sade Trump.
Dana White: Matchkortet spikas först i februari
UFC:s president Dana White har tidigare sagt att matchkortet inte kommer börja ta form förrän i februari 2026. Trots det har flera superstjärnor redan kampanjat för att få en plats på galan, däribland: Jon Jones, Conor McGregor, Alex Pereira.
Efter en fråga från Kimura på presskonferensen efter den gångna helgens UFC 323 i Las Vegas kunde dock White avslöja att Trump är ett stort fan av tungviktaren Derrick Lewis och att Trump har valt ut Lewis att tävla på kortet.
Ett UFC-event utan motstycke
Om Trumps uppgifter stämmer väntar ett matchkort med fler titelmatcher än någon tidigare UFC-gala och ett av de mest uppmärksammade sporteventen i USA:s moderna historia.
Det finns dock anledning till att ifrågasätta Trumps uttalande. Det tidigare rekordet för titelmatcher på en och samma gala är tre stycken. Om man binder fast alla mästare till ett och samma event kommer UFC få räkna med upp till ett halvår av galor utan att bälten står på spel.
UFC Vita huset den 14 juni 2026 ser därmed ut att bli en central del av USA:s 250-årsjubileum, och ett ögonblick som både MMA-fans och historiker lär minnas länge.