Under fjolåret så pensionerade sig Eli Elias från professionell MMA. Eli som blivit känd för sitt samhällsengagemang och hur han rest sig från motgångar gör nu comeback inom svensk kampsport.
Eli Elias räddade pojke och samlade in pengar till barncancerfonden
Under AFN 7 i somras så pensionerade sig Eli Elias från professionell MMA. Detta efter att ha blivit knockad av motståndaren Benjamin Hajijan. Elias deltog senare i en längre videoreportage med Kimuras Simon Tingberg. Ett reportage där han berättade om sin karriär som fighter men också öppet om olika skeden av sitt liv. Där han bland annat berättade om sorgen och hur han reste sig efter att hans flickvän gick bort. Elias berättade också om hur han räddade en pojke från att drunkna och då han var nära på att själv mista livet i en arbetsplatsolycka. Under sin MMA karriär så skapade han rubriker för att ha samlat in pengar till barncancerfonden.
Gör comeback på AFN Kumite
Nu kommer vi åter igen att få se Eli på den svenska kampsportsscenen. Organisationen AFN meddelar på sina sociala medier att folkhjälten kommer att delta på galan AFN Kumite den 8 februari. Galan är ett event i grappling och Elias är en utav sexton MMA-fighters som deltar i en turnering. I och med att Elias kliver in i turneringen så är nu tävlingen komplett. En tävling där vinnaren kommer att ta hem 30 000 kr. I turneringen så deltar också UFC-fighters som Bernardo Sopai och Felipe Lima. Publiken kommer även att få se profiler som Liam Pitts. På eventet så arrangerar AFN också superfights med bland annat realityprofilen Johannes Leonidas.
Turneringsdeltagare
-
Eli Elias
-
Djaba Murtazaliev
-
Liam Pitts
-
Fadi Farag
-
Anton Ringvall
-
Victor Mangs
-
Felipe Lima
-
Bernardo Sopai
-
Samuel Bark
-
Sakhi Quambari
-
Fernando Flores
-
Martin Corney
-
Elshod Anvarov
-
Bilal Tipsaev
-
Ali Yasbeck
-
Jonny Touma