Den obesegrade boxaren Gervonta Davis som är regerande världsmästare i WBA:s lättviktsdivision har blivit gripen av polis.
Gervonta Davis blev arresterad
Imorse (lokal tid) i Miami, Florida så blev den obesegrade boxaren Gervonta Davis arresterad. Boxaren är för närvarande regerande världsmästare i lättvikt för organisationen WBA. Världsmästaren blev arresterad för en misstänkt misshandel som ska ha ägt rum för en månad sedan. Offret ska ha varit Davis före detta fru som även är mamma till hans två barn. Enligt polisrapporten så ska Davis ha besökt sina barn på fars dag där han hamnat i konflikt med exhustrun. Boxaren ska bland annat ha slitit tag i hennes hår och örfilat henne. Delar av situationen ska även ha filmats utav offrets mor. Davis hålls enligt uppgifter i förvar medan man beräknar en borgensumma.
Förväntas gå ett stort returmöte
Efter att ha vunnit trettio raka matcher som proffs så fick mästaren sin segersvit bruten under våren då han mötte Lamont Roach. Davis är dock fortsatt obesegrad då matchen slutade oavgjort. Resultatet har dock varit kritiserat. Detta då Davis knä rörde marken i den nionde ronden. Vilket borde ha lett till att domaren skulle ha startat en nedräkning. Mästaren har haft diverse bortförklaringar för det oavgjorda resultatet och knät i marken. Bland annat har boxaren skyllt på sitt hår efter ett frisörbesök dagar innan matchen. Detta fick boxarens barberare att göra ett uttalande om klippningen. Davis och Roach ska enligt uppgifter från Ring Magazine gå ett returmöte den 16 augusti. Den matchen har dock ännu inte blivit officiell. Davis har även varit i diskussioner om ett potentiellt möte i boxnningsringen med youtubern och proffsboxaren Jake Paul.