Nyheter

Hajpade Sevan Madenjian tillbaka för ny proffsmatch

Sevan Madenjian 2

I december är det dags för Wolf Fight Promotion 9 i Kalmar. Sevan Madenjian (1-0-0) kommer gå match i samband med eventet.

Sevan Madenjian ställs mot utländskt motstånd

Allstars Madenjian genomförde sin professionella debut i mars, tidigare år. I samband med Wolf Fight Promotion 7 i Jönköping ställdes han mot Danmarks Rasmus Elehrs. Drabbningen slutade via en submission-vinst för Madenjian i matchens första rond. Läsaren kan ta del av avslutet i klippet nedan.

 

Visa detta inlägg på Instagram

 

Ett inlägg delat av Alexander Clausson (@alexclausson_mma)

Även Elehrs går match i samband med den kommande galan i Kalmar. Han ställs mot hemmafavoriten Daniel Bergström i samband med eventets huvudmatch.

Den ursprungliga tanken var att Madenjian skulle möta en annan hajpad fajter i form av Nordirlands Troy ”Big Hot Tub” Gibson (1-1-0). Kimura kan nu offentliggöra att den tilltänka drabbningen mellan Madenjian och Gibson har ställts in med relativt kort varsel på grund av en skada. Madenjian kommer istället möta en fajter från Serbien..

Sevan Madenjian 1

Eventet kommer äga rum på SBB Arena i Kalmar. Här återfinns biljetter till eventet.

Wolf Fight Promotion 9: Preliminärt matchkort

  • Daniel Bergström vs Rasmus Elehrs
  • Sevan Madenjian vs TBA
  • Tor Sohlström vs Gustaf Sandelin (A-klass titelmatch i mellanvikt)
  • William Swärd vs Benjamin Hajijan (A-klass titelmatch i lättvikt)
  • Sebastian Fränberg vs Simon Junkergård (A-klass)
  • Linus Jönsson vs Deldar Qaso (A-klass)
  • Mohammed Rahmani vs Osman Vaceov (A-klass)
Föregående artikel

PFL:s mästare ställs mot bälteshållare i Bellator på STORGALA

Nästa artikel

Liam Pitts avslutar i VM-debuten – vidare efter dag 1

Skriven av

Alexander Clausson

Chefredaktör på Kimura och historielärare. Är en MMA-fantast som täcker sporten ur ett fan-perspektiv. Sitter i rankingpanelen för UFC, Bellator MMA och BKFC.

Relaterade Artiklar

Sök