I december är det dags för Wolf Fight Promotion 9 i Kalmar. Sevan Madenjian (1-0-0) kommer gå match i samband med eventet.
Sevan Madenjian ställs mot utländskt motstånd
Allstars Madenjian genomförde sin professionella debut i mars, tidigare år. I samband med Wolf Fight Promotion 7 i Jönköping ställdes han mot Danmarks Rasmus Elehrs. Drabbningen slutade via en submission-vinst för Madenjian i matchens första rond. Läsaren kan ta del av avslutet i klippet nedan.
Visa detta inlägg på Instagram
Även Elehrs går match i samband med den kommande galan i Kalmar. Han ställs mot hemmafavoriten Daniel Bergström i samband med eventets huvudmatch.
Den ursprungliga tanken var att Madenjian skulle möta en annan hajpad fajter i form av Nordirlands Troy ”Big Hot Tub” Gibson (1-1-0). Kimura kan nu offentliggöra att den tilltänka drabbningen mellan Madenjian och Gibson har ställts in med relativt kort varsel på grund av en skada. Madenjian kommer istället möta en fajter från Serbien..
Eventet kommer äga rum på SBB Arena i Kalmar. Här återfinns biljetter till eventet.
Wolf Fight Promotion 9: Preliminärt matchkort
- Daniel Bergström vs Rasmus Elehrs
- Sevan Madenjian vs TBA
- Tor Sohlström vs Gustaf Sandelin (A-klass titelmatch i mellanvikt)
- William Swärd vs Benjamin Hajijan (A-klass titelmatch i lättvikt)
- Sebastian Fränberg vs Simon Junkergård (A-klass)
- Linus Jönsson vs Deldar Qaso (A-klass)
- Mohammed Rahmani vs Osman Vaceov (A-klass)