Det råder ingen tvekan om att Jake Paul och Mike Tyson gillar stora rubriker – och stora pengar. Nu har de båda boxningsprofilerna slagit vad om hela 1 miljon dollar på trilogimatchen mellan Katie Taylor och Amanda Serrano.
Jake Paul och Mike Tyson säger sitt om Katte Taylor vs Amanda Serrano 3
Katie Taylor och Amanda Serrano har redan skrivit historia med sina två tidigare möten, som anses vara några av de bästa matcherna i damernas boxningshistoria. Taylor har vunnit båda gångerna, men matcherna har varit så jämna att fans världen över nu ser fram emot den avgörande tredje fighten.
Matchen går av stapeln på legendariska Madison Square Garden i New York natten till lördag.
Inför matchen ringde Jake Paul upp ”Iron Mike” för att kolla läget och de två stjärnorna kom snabbt överens om ett nytt vad. Paul, som är Amanda Serranos promotor via sitt Most Valuable Promotions, satsar på Serrano. Mike Tyson, som inspirerat Katie Taylor under hennes karriär, står stadigt vid Taylors sida.
“Jag har Katie,” svarade Tyson direkt när Paul nämnde matchen. Resultatet? Ett vad på 1 miljon dollar. Plus en middag, om Taylor vinner.
Rivalitet och respekt mellan Jake Paul och ”Iron Mike”
Det här är inte första gången Jake Paul och Mike Tyson hamnar på varsin sida av ringen. I deras egen uppmärksammade match i november förra året lyckades Paul vinna över Tyson på poäng. Något som skakade om boxningsvärlden rejält. Samtidigt besegrade Katie Taylor Amanda Serrano i returmatchen som blev den mest sedda dammatchen någonsin.
Det har inte varit drama-fritt runt Taylor och Serrano heller. Efter den första matchen anklagade Jake Paul Taylors promotor, Eddie Hearn, för att ha mutat en domare. Hearn svarade med att stämma Paul, som i sin tur stämde tillbaka. Till slut nådde parterna en förlikning i mars i år och kunde gå vidare för att samarbeta kring nästa fight.
Trilogin mellan Katie Taylor och Amanda Serrano visas live på Netflix natten till lördag. Huvudkortet startar klockan 02:00 svensk tid, direkt från Madison Square Garden.