Jon Anik är en trotjänare i UFC och syns allt som oftast till vid kommentatorsbåset. Nu avslöjar han dock att han har ett annat drömjobb inom organisationen.
Jon Anik om positionen i UFC – ’Jag är underkvalificerad’
Anik är trygg och nöjd med sin roll som kommentator i världens största MMA-organisation. Det betyder dock inte att han inte har andra mål. Sedan han började arbeta för organisationen år 2011 har Anik varit ansvarig en del av UFC:s största galor. Ofta vid sidan av namn som Daniel Cormier och Joe Rogan. Framförallt sedan han tog över pay-per-view-kommenteringen från den långvarige Mike Goldberg i början av 2018. Under denna period har han blivit en viktig del av live-upplevelsen för tittarna.
Anik har uttryckt att kommentatorsrollen kanske inte är något han vill göra för alltid, och en framtida roll han drömmer om är att bli matchmaker i UFC. Det vill säga en person som planerar in vilka fajters som kommer möta varandra på organisationens galor. Han medger att han just nu saknar de fullständiga kvalifikationerna för att utföra jobbet på högsta nivå, men erkänner att han fantiserar om den typen av arbete.
Någonting han berättar om under en intervju med MMA Junkie.
For me, as a diehard professional sports fan, it is the absolute dream to be in operations, or to be a general manager. I would love nothing more than to be offered a matchmaker job and to put the microphone down. I just think I’m a little bit underqualified, while also trying to stay in my lane.
Vidare menar Anik att han för närvarande saknar vissa nödvändiga erfarenheter och kvalifikationer, såsom att scouta MMA och förhandla kontrakt. Trots detta är han öppen för att lära sig och överväger möjligheten om erbjudandet skulle komma.