UFC:s lätt-tungviktsmästare Jon Jones anser att den forne mellanviktsmästaren Anderson Silva är den bästa genom tiderna i mellanviktsklassen. Jones gick ut på sociala medier, där han menade att detta är vad han kommer att berätta för sina barn.
I’m going to tell my kids Anderson Silva was the greatest middleweight of all time. #Facts
— Jon Bones Jones (@JonnyBones) November 22, 2019
I’m going to tell my kids Anderson Silva was the greatest middleweight of all time. #Facts
Han valde sedan att lägga till att hans barn redan vet att Silva är GOAT.
Shit my kids already know
— Jon Bones Jones (@JonnyBones) November 22, 2019
Shit my kids already know
Silva försvarade sitt bälte 9 gånger under sin tid som mästare och hade 17 raka vinster, med matcher innan tiden som mästare och i andra viktklasser som lätt tungvikt inräknade. Under denna tiden segrade han mot namn som Rich Franklin, Chael Sonnen, Vitor Belfort, och Demian Maia.
Idag har han ett record på 34 vinster och 10 förluster, men har 1-6 och en no-contest i de senaste 8 matcherna sedan den första förlusten mot Chris Weidman.
Jones är tänkt att gå sitt nästa titelförsvar mot Dominick Reyes under UFC 247 i februari nästa år. I den senaste matchen mötte han Thiago Santos och segrade via ett domslut, innan det mot Anthony Smith via ett domslut i mars.
Vad tycker ni om Jones uttalande, håller ni med om att Silva är GOAT?