Leon Edwards i en huvudmatch i London? Iallafall om man får tro Edwards själv, som nyligen i en intervju bekräftade vart han själv ser sig slåss härnäst.
Leon Edwards med en imponerande svit
Leon Edwards hade länge vad många ansåg en av de mest imponerande sviter utan att få en titelchans. Men tillslut kom den i augusti 2022 när han fick chansen att möta den dåvarande mästaren i weltervikt, Kamaru Usman. Fram tills dess hade Edwards 10 raka matcher utan förlust som sträckte sig över sju år. Matchen mot Usman avslutades med en spektakulär huvudspark från Edwards sida. Det följdes upp med ytterligare en seger mot Usman och efter det en seger mot Colby Covington. Men tillslut tog det stopp för Edwards och hans långa segersvit. I somras på UFC 304 fick ha se sig besegrad av Belal Muhammad och Edwards förlorade därmed sitt bälte.
London 2025?
Nu siktar Edwards in sig på sin nästa fight för att återigen få en titelchans. Under ett boxningsevent i hemstaden Birmingham i lördags fick Edwards en fråga i DAZN:s sändning där Edwards gav ett besked om sin framtid.
I’m back in March. March in London, headlining the O2, so I`m looking forward to it, to get my belt back and bring it back to Birmingham.
UFC har ännu inte bekräftat vilka som kommer att synas på kortet i London nästa år. Men det är inte osannolikt att de vill ha en engelsman som frontar kortet och då ligger Edwards nära till hands. I divisionen just nu är Belal mästare och nu i helgen på UFC 310 går Shavkat Rakhmonov upp mot Ian Garry, i vad många tror är en contender-fight till Belals nästa fight. Eller blir det Edwards som får chansen att återta sitt bälte i mars nästa år? Framtiden får utvisa.