Matilda Wilson är Sveriges enda kvinnliga utövare i Bare Knuckle Boxing. Hon har gjort sig ett namn internationellt och gått matcher i organisationer som BKFC och BKB. Nu kommer svenskan att skriva historia igen. Detta genom att gå match i en kampsport som enligt många är ansedd som den brutalaste i världen. Något som tidigare aldrig ägt rum i Sverige eller i Europa.
Mathilda Wilson går match i den ”brutala kampsporten”
Svenske Matilda Wilson har gjort sig ett namn inom svensk kampsport. Detta då hon är den förste kvinnan i Sverige att tävla i sporten Bare Knuckle Boxning. Wilson har även gjort sig ett namn internationellt då hon gått matcher i stora organisationer som BKFC och BKB. Nu kommer fightern att fortsätta skriva historia på ytterligare sätt. Organisationen Knuckle Sports Promotion (KSP) gick ut på Instagram med ett inlägg med nyheter gällande Wilson. Denne kommer nämligen att gå en match mot den brittiske bare knuckle boxaren Danielle Lee Ashfield i Stockholm. Detta i en match i kampsporten Lethwei också kallat Burmesisk boxning. En kampsport där utövarna barhänt kombinerar slag, sparkar, skallningar med clinchtekniker. En sport som enligt vissa är ansedd som den brutalaste kampsporten i världen. Matchen mellan Wilson och Danielle kommer att vara historisk. Detta då det är första gången som en match i Lethwei arrangeras mellan två kvinnor i Europa. Inget datum är annonserat för matchen.
Sporten växer
Lethwei är i dagsläget likt Bare Knuckle Boxing inte lagligt att arrangera i Sverige. Organisationen KSP har dock arrangerat tio galor och sporten växer i popularitet. Förutom Mathilda Wilson så har även hennes make Liam Wilson likt sin fru tävlat på hög nivå i organisationer som BKFC och BKB. Organisationen BKFC är den största i världen att arrangera sporten och flera före detta UFC-stjärnor går numera stora matcher där. Även UFC:s störste stjärna Conor McGregor är en del utav BKFC då han är en utav organisationens delägare.