Michael Chandler ser vass ut på träning inför sin comeback på UFC 309. Brasiliens Charles Oliveira kommer stå för motståndet.
Michael Chandler går match mot Charles Oliveira
UFC-stjärnan Michael Chandler visar upp vass form på träning inför sin förväntade återkomst på UFC 309 nästa helg. Efter flera år av väntan på att få möta Conor McGregor har Chandler till slut tröttnat och istället valt att kliva tillbaka in i oktagonen för en ny kamp mot Charles Oliveira. I deras första möte segrade Oliveira och vann UFC:s lättviktsbälte. Vinnaren i den ovannämnda matchen kan potentiellt finnas med i diskussionerna för en titelmatch under 2025. Chandler berättade dock nyligen att han fortfarande är inställd på en match mot McGregor under det kommande året.
Nu är Chandler ivrig att visa att han fortfarande kan konkurrera med de bästa i divisionen. Uppgiften blir inte lätt, men med tanke på hur länge han har förberett sig kan man tänka sig att han kommer in mer redo än någonsin.
I följande klipp ser han minst sagt fokuserad ut när träningslägret går mot sitt slut.
Keep it simple. Keep it devastating. #ufc309 @henrihooft pic.twitter.com/JyGE9JLCmP
— Michael Chandler (@MikeChandlerMMA) November 9, 2024
Det återstår att se om Chandler eller Oliveria kommer gå segrande i samband med den ovannämnda matchen. I galans huvudmatch kommer UFC:s tungviktsbälte stå på spel. Den regerande mästaren Jon Jones kommer ta sig an den tidigare bälteshållaren Stipe Miocic.