Nyheter

Renato Vidovic drar sig ur igen – Fight Club Rush 18 får ny huvudmatch

Av

Alexander Clausson

12/11/2023
Renato Vidovic

Det verkar vara svårt att få för den Västeråsbaserade organisationen att få till en titelmatch i flugvikt. Renato Vidovic har dragit sig ur igen och Fight Club Rush 18 har fått ett nytt main event.

Jonny Touma får ny motståndare under Fight Club Rush 18

Vidovic ställdes mot Amir Malekpour för flugviktstiteln i samband med Fight Club Rush 16. Då träffades Vidovic av en oavsiktlig ögonpetning och fajten omvandlas till en no contest. En gala senare stod flugviktstiteln på spel igen. Då var den ursprungliga tanken att Vidovic skulle möta Jonny Touma. Efter en misslyckad invägning från Vidovics sida visade sig att han inte kunde lämna in ett giltigt tävlingskort till kommissionen och Touma kröntes till mästare utan att behöva tävla. Inför novembergalan i Västerås bokade organisationen in matchen igen. Den här gången har Vidovic åkt på en skada och kan inte tävla.

Touma ställs istället mot Yousofi Rohullah. Den sistnämnda har tagit hem tre raka vinster och står med ett totalt matchfacit som lyder 3-2-0. Touma, i sin tur, blev diskvalificerad i sin senaste match som ägde rum i UAE Warriors. Han står nu med ett totalt matchfacit som lyder 5-2-0.

Den ceremoniella invägningen inför galan äger rum på Erikslunds Shoppingcenter och drar igång 17:00 den 24 november. Organisationen kommer dela ut 50 fribiljetter till galan för åskådare som tar sig dig.  Dagen därpå, lördagen 25 november, är det dags för själva galan. Portarna öppnar 14:30 och första matchstart är satt till 15:30. Här kan läsaren köpa biljetter inför eventet.

Preliminärt matchkort

  • Jonny Touma vs Yousofi Rohullah (titelmatch i flugvikt)
  • Andreas Gustafsson vs Dominic Schober
  • Wasi Adeshina vs Waltteri Häkkinen
  • Christian Stigenberg vs Toni Lampinen
  • Safi Husseini vs Kevin Osorio
  • Raymond Johansson vs Joona Hannula
  • Toumas Grönvall vs Mark Vologdin
  • Ebrima Faal vs Bryan Aspegren
  • Hecher Sosa vs Aaron Robinson
  • Simon Ekbäck vs. Okan Vildiz (A-klass)
  • Zakaria Hazara vs Morad Muhayaddin (A-klass)

Populära Ämnen

Senaste nyheterna

Fernando Flores med stark insats för Palestina under Fight For Hope
🥊 Samtliga intäkter går till Palestina
Navid Badi
Navid Badi krigar sig till seger på Fight For Hope
🥊 Riktig krigarinsats på galan där allt går till Palestina
Megic Mike
Megic Mike utmanas plötsligt under Fight For Hope
🥊 Känns inte logiskt
Khamzat Chimaev pistol
Khamzat Chimaev får blandade reaktioner då han poserar med skjutvapen
🥊 Palestina hyllas
Resultat från Fight For Hope med Fernando Flores
🥊 Alla intäkter går till Palestina
Anton Hellström kan proffsdebutera då Fury gör comeback
🥊Fury gör comeback

Här kan du söka!

Sök