Huvudkortet är igång på kvällens UFC-gala i Saudiarabien. Där finner vi ett toppmöte i tungvikt mellan ryske Sergei Pavlovich och surinamesiske Jairzinho Rozenstruk.
Sergei Pavlovich vs Jairziniho Rozenstruik
Ikväll så håller UFC en gala i Ryiadh, Saudiarabien. Samtliga resultat finns att läsa här på Kimura. På huvudkortet så finner vi ett tungviktsmöte mellan topp tio rankade tungviktarna Sergei Pavlovich och Jairzinho Rozenstruik. Dom båda är kända för att vara brutala avslutare. Ryske Pavlovich kommer senast från två raka förluster mot Tom Aspinall och Alexander Volkov. Rozenstruik från Surinam kommer i sin tur från två raka segrar mot Shamil Gaziev och Tai Tuivasa.
Rond 1
Rozenstruik fintar en jabb. Han träffar sedan med en spark på benen. Pavlovich rycker lite men skickar inget. Rozenstruik fintar med sin jabb. Rozenstruik missar med en vänster krok. Men träffar sedan med en höger. Pavlovich skickar en jabb och laddar en krok som Rozenstruik duckar undan från. Den senare träffar med en lowkick. Dom båda är passiva under en period. Rozenstruik träffar med en ny spark. Pavlovich missar med flera krokar. Rozenstruik träffar med ytterligare en spark på benen. Pavlovich träffar med en jabb och får motståndaren att backa. Rozenstruik fintar med en spark men snubblar till. Pavlovich är på topp och håller motståndaren nere. Han utdelar en armbåge från topp.
Rond 2
Passiv inledning från dom båda. Pavlovich träffar med en spark mot kroppen. Rozenstruik i sin tur träffar med en benspark. Han träffar med en jabb men backar undan då ryssen utdelar en krok. Rozenstruik träffar med en ny jabb. dom båda är passiva och domaren uppmanar dom båda att vara aktiva. Pavlovich träffar då med en jabb som får Rozenstruik att falla till golvet. Pavlovich är på topp men lyckas inte utdela några rena slag. Rozenstruik håller i Pavlovichs armar. Ryssen får fortsatt inte till några rena träffar från topp.
Rond 3
Pavlovich fintar med sin jabb. Rozenstruik träffar med ett slag. Dom båda är åter passiva. Rozenstruik träffar med en krok. Pavlovih träffar sedan han med ett slag och går på nedtagning. Han lyckas få ned motståndaren och utdelar armbågar. Rozenstruik gör ingen större ansats för att ställa sig upp utan försöker hålla i ryssens armar. Rozenstruik försöker gå på en Kimura men är inte ens i närheten av att få till den. Pavlovich fortsätter att hålla ned motståndaren och utdela kroppslag. Rozenstruik gör ett försök att resa sig upp och kommer upp på fötter. Han tar sig loss och laddar en krok men träffas själv. Nu svingar Rozenstruik och Pavlovich mot varandra till matchen är slut.
Resultat: Sergei Pavlovich vinner genom enhälligt domslut