Efter helgens gala UFC Fight Night 33 så har UFC:s rankningslistor över dom olika viktdivisionerna uppdaterats. Dom största hoppen i rankningarna har gjorts av lätta tungviktaren Mauricio ”Shogun” Rua (22 – 8) och tungviktaren Mark Hunt (9 – 8 – 1), som båda gick match på UFC Fight Night 33.
Mark Hunt var innan galan inte med på UFC:s lista över topp 10 tungviktare. Men i samband med hans oavgjorda match mot den brasilianska tungviktaren och träningskamraten Antonio ”Bigfoot” Silva (18 – 5 – 1) så har Hunt kvalat sig in på listan och klämmer sig direkt in på plats 8. Silva förblir på plats 4.
”Shogoun” gick match mot James Te Huna (16 – 7) på UFC Fight Night 33. Deras match slutade i en vinst för ”Shogun” Rua, som bara 1 minut in i första ronden lyckades säkerställa sin plats som segrare genom att knocka Te Huna. Genom sin vinst klättrar ”Shogun” från plats 9 över UFC:s lätta tungviktare till plats 6.
Här under har du alla listor med ändringarna efter UFC Fight Night 33:
Pound-for-Pound
1. Jon Jones
2. Georges St-Pierre
3. Jose Aldo
4. Anderson Silva
5. Cain Velasquez
6. Renan Barao
7. Demetrious Johnson
8. Anthony Pettis
9. Chris Weidman
10. Ben Henderson
Flugvikt
Champion: Demetrious Johnson
1. Joseph Benavidez
2. John Dodson
3. Ian McCall
4. John Moraga
5. John Lineker
6. Jussier Formiga
7. Chris Cariaso
8. Tim Elliott +1
9. Ali Bagautinov -1
10. Louis Gaudinot
Bantamvikt
Champion: Dominick Cruz
1. Renan Barao (Interim Champion)
2. Urijah Faber
3. Michael McDonald
4. Raphael Assuncao +1
5. Eddie Wineland -1
6. Brad Pickett
7. Scott Jorgensen
8. T.J. Dillashaw
9. Mike Easton
10. Takeya Mizugaki
Fjädervikt
Champion: Jose Aldo
1. Chad Mendes
2. Ricardo Lamas
3. Frankie Edgar
4. Cub Swanson
5. Chan Sung Jung
6. Dustin Poirier
7. Dennis Siver
8. Nik Lentz
9. Clay Guida
10. Darren Elkins
Lättvikt
Champion: Anthony Pettis
1. Ben Henderson
2. Gilbert Melendez
3. T.J. Grant
4. Josh Thomson
5. Nate Diaz
6. Rafael dos Anjos
7. Khabib Nurmagomedov
8. Donald Cerrone +1
9. Gray Maynard -1
10. Jim Miller
Weltervikt
Champion: Georges St-Pierre
1. Johny Hendricks
2. Carlos Condit
3. Robbie Lawler +1
4. Rory MacDonald -1
5. Jake Ellenberger
6. Demian Maia
7. Jake Shields
8. Martin Kampmann +1
9. Matt Brown -1
10. Nick Diaz
Mellanvikt
Champion: Chris Weidman
1. Anderson Silva
2. Vitor Belfort
3. Ronaldo Souza
4. Lyoto Machida +1
5. Michael Bisping -1
6. Luke Rockhold
7. Mark Munoz
8. Francis Carmont
9. Tim Kennedy +1
10. Constantinos Philippou -1
Lätt Tungvikt
Champion: Jon Jones
1. Alexander Gustafsson
2. Glover Teixeira
3. Rashad Evans
4. Phil Davis
5. Antonio Rogerio Nogueira
6. Mauricio Rua +3
7. Dan Henderson -1
8. Chael Sonnen -1
9. Gegard Mousasi -1
10. Lyoto Machida
Tungvikt
Champion: Cain Velasquez
1. Junior dos Santos
2. Fabricio Werdum +1
3. Daniel Cormier -1
4. Antonio Silva
5. Travis Browne
6. Josh Barnett
7. Alistair Overeem
8. Mark Hunt (not ranked)
9. Frank Mir -1
10. Stipe Miocic -1
Damernas Bantamvikt
Champion: Ronda Rousey
1. Cat Zingano
2. Miesha Tate
3. Alexis Davis
4. Sara McMann
5. Sarah Kaufman
6. Liz Carmouche
7. Jessica Eye
8. Amanda Nunes
9. Jessica Andrade
10. Germaine de Randamie
[contentblock id=7 img=html.png]