Nyheter

MMA SM 2023: Resultat från kvällens semifinaler

Av

Alexander Clausson

28/04/2023
Andreas Gustafsson Berg går in till VM final med den svenska flaggan över axlarna

Under fredagskvällen inleds MMA SM på Valhall i Skövde. Kimura är på plats för att rapportera från eventet.

Semifinalerna äger rum under fredagskvällen

Nedan kan läsaren ta de av resultat och uppdateringar från kvällens SM finaler i Skövde.

Årets SM upplevs antingen på plats i Skövde eller via Fighter TVAmed Lorindin och Leonardo Staiano kommer agera kommentatorer för sändningarna. Både morgondagens semifinaler och lördagens finaler drar igång 17:00. Kimura är på plats och kommer liverapportera i samband med helgens tävlingar.

Matchkort dag 1:

  • Semifinal: Sror Sulaiman (Föreningen Redline) besegrade Melker Westberg (Hammarö Fight Club) via domslut (C klass -70,3 kg)
  • Semifinal: Jonas Andersson (Föreningen Mölndals Martial Arts Center) besegrade Kardok Saeedi (Icon MMA idrottsförening) via submission (arm triangle), rond 2  (C klass -77,1 kg)
  • Semifinal: Josefin Larsson (Fit4Fight Gym IF) besegrade Nathalie Sheerin (United MMA IF) via oenig domslut (B klass -56,7 kg)
  • Semifinal: Enes Ahmemulic (Fight Centre IF) besegrade Sina Qurbani (KRAFT Kampsortsförening) via enhälligt domslut (B klass -61,2 kg)
  • Semifinal: Nicholai von Benzon Hollesen (Adrenaline Fighters Idrottsförening) besegrade via enhälligt domslut Ludwig Karlsson (Allstars Kampsporsförening) (B klass -65,8 kg)
  • Semifinal: Daniel Alkhoury (Fighter Centre IF) besegrade Sancos Sofi (Örebro Fight Gym) via referee stops contest (B klass -70,3 kg)
  • Semifinal: George youssef (Örebro Fight Gym) besegrade Alexander Csepela (Flow Kampsportsförening) via enhäliigt domslut (B klass -70,3 kg)
  • Semifinal: Bajad Damarkani Mohammad (GBG MMA & BJJ IF) besegrade Malik Haziyev (Supreme IF) via enhälligt domslut (B klass -77,1 kg)
  • Semifinal: Fabian Misk (Föreningen Söders Fight Gym) besegrade Nicklas Gerhald Carreré Källman (STHLM SHOOT & Loyalty Muay Thai Förening) via submission (rear-naked choke), rond 1  (B klass -77,1 kg)
  • Semifinal: Sahand Shokohi (Fighter Centre IF) besegrade Fabian Long via submission (armbar), rond 1 (Kemjoh Hapkido TKD Klubb Ådale) (A klass -61,2 kg)
  • Semifinal: Bianca Kristensson (Föreningen Redline) besegrade Emma Schiöler (Renyi Umeå Idrottsförening) via diskvalificering (huvud spark mot liggande motståndare) (A klass -65,8 kg)
  • Semifinal: Ida Rääf (Föreningen Söders Fight Gym) besegrade Janina Danes (Berserk MMA förening) via submission (rear-naked choke), rond 2 (A klass -65,8 kg)
  • Semifinal: Viktor Mangs (Kemjoh Hapkido TKD Klubb Ådale) besegrade Anton Ringvall (Hammarö Fight Club) via submission (rear-naked choke), rond 1 (A klass -70,3 kg)
  • Semifinal: Jaafer Mohammed (Djurgårdens IF Kampsportsförening) besegrade Randy Fungula (Pancrase Shoofighting Sällskap) via delat domslut (A klass -70,3 kg)
  • Semifinal: Ratko Tomic (Fighter Centre IF) besegrade Ola Jacobsson (Halmstad Kampsportsförening) via submission (armbar), rond 1 (A klass -77,1 kg)
  • Semifinal: Sebastian Palacio Gomez (Örebro Fight Gym) besegrade Alexander Håkansson (GBG MMA & BJJ IF) via enhälligt domslut (A-klass -77-1 kg)
  • Semifinal: Linus Jönsson (Fit4Fight Gym IF) besegrade Pasha Tarzi (STHLM SHOOT & Loyalty Muay Thai Förening) via delat domslut (A-klass -83-9)
  • Semifinal: Rafael Kvelsad (Allstars Kampsportsförening) besegrade Linus Lindberg (Combat Acadamy IF Täby) via submission, rond 1 (A-klass -83.9)

Relaterade Artiklar

Din önskelista

My wishlist

    Din önskelista är för närvarande tom. Lägg till något och kom tillbaka igen.

Sök