Bild: Cornelia Holm
IMMAF gick av stapeln den 29:e mars och sträckte sig till den 2:a april och för svensk MMA blev det en riktig medaljskörd. Svenskar som vann guld var följande, Irman Smajic i super-tungvikt, Fannie Redman i stråvikt, Cornelia Holm i bantamvikt och Anton Turkalj i lätt-tungvikt. Utöver guldmedaljörerna delades det totalt sett ut 13 medaljer till svenskar. Sveriges framtid inom MMA ser sannerligen ljus ut och nedan kan ni ta del av resultatlistan.
Match 1: Super-Tungvikt (+265lbs): Irman Smajic (Sweden) besegrar Atanas Krastanov (Bulgaria) Via Verbal Submission Round 2 0:11
Match 2: Stråvikt (-115lbs): Fannie Redman (Sweden) besegrar Anna Astvik (Sweden) via Enhälligt domslut
Match 3: Flugvikt (-125lbs): Sanan Safrli (Azerbaijan) besegrar Nikolay Ivaylov (Bulgaria) Via Triangle Choke Rond 1 1:44
Match 4: Bantamvikt (-135lbs): Cornelia Holm (Sweden) besegrar Manon Fiorot (France) via Enhälligt domslut.
Match 5: Bantamvikt (-135lbs): Adam Amarasinghe (UK) besegrar Mario Moreno (Portugal) via Enhälligt domslut
Match 6: Flugvikt (-125lbs): Alexandra Kovacs (Hungary) besegrar Anette Osterberg (Finland) Via Delat domslut
Match 7: Fjädervikt (-145lbs):Delyan Georgiev (Bulgaria) besegrar Borislav Angelov via Enhälligt domslut
Match 8: Lättvikt (-155lbs): Ofelia Nikolaeva (Bulgaria) besegrar Sanna Hyytiäinen (Finland) via Enhälligt domslut
Match 9: Lättvikt (-155lbs): Ferdun Osmanov (Bulgaria) besegrar Tobias Harila (Sweden) via Enhälligt domslut
Match 10: Weltervikt (-170lbs): Nikolay Nikolov (Bulgaria) besegrar Oskar Biller (Sweden) via Enhälligt domslut
Match 11: Mellanvikt (-185lbs): Dario Bellandi (Italy) besegrar Khaled Laallam (Sweden) via Enhälligt domslut
Match 12: Lätt-Tungvikt (-205lbs): Anton Turkalj (Sweden) besegrar Kubaibergen Toleubayev (Kazakhstan) via Triangle choke Rond 3 2:22
Match 13: Tungvikt (-265lbs): Daniel Galabarov (Bulgaria) besegrar Daniel Yankov (Bulgaria) via Kimura Rond 2 1:54
2017 IMMAF EUROPEAN OPEN MEDALJÖRER:
Stråvikt Damer (-115lbs):
Gold: Fannie Redman (Sweden)
Silver: Anna Astvik (Sweden)
Bronze: Sara Cova (Mexico)
Bronze: Antoniya Kalacheva (Bulgaria)
Flugvikt Herrar (-125lbs):
Gold: Sanan Safrli (Azerbaijan)
Silver: Nikolay Ivaylov (Bulgaria)
Bronze: Hussain Abdulla (Bahrain)
Bronze: Berik Shinaliyev (Kazakhstan)
Bantamvikt Damer (-135lbs):
Gold: Cornelia Holm (Sweden)
Silver: Manon Fiorot (France)
Bronze: Arziko Bregu (Italy)
Bronze: Eva-My Persson (Sweden)
Bantamvikt Herrar (-135lbs):
Gold: Adam Amarasinghe (UK)
Silver: Mario Moreno (Portugal)
Bronze: Marco Zannetti (Italy)
Bronze: Daryl Clarke (Ireland)
Flugvikt Damer (-125lbs):
Gold: Alexandra Kovacs (Hungary)
Silver: Anette Osterberg (Finland)
Bronze: Anja Saxmark (Sweden)
Bronze: Ilaria Norcia (Italy)
Fjädervikt Herrar (-145lbs):
Gold: Delyan Georgiev (Bulgaria)
Silver: Borislav Angelov (Bulgaria)
Bronze: Hoger Salih (Sweden)
Bronze: Eemil Kurhela (Finland)
Lättvikt Damer (-155lbs):
Gold: Ofelia Nikolaeva (Bulgaria)
Silver: Sanna Hyytiäinen (Finland)
Bronze: Nora Nagy (Hungary)
Lättvikt Herrar (-155lbs):
Gold: Ferdun Osmanov (Bulgaria)
Silver: Tobias Harila (Sweden)
Bronze: Ziiad Sadaily (Russia)
Bronze: Iordan Marinov (Bulgaria)
Weltervikt Herrar (-170lbs):
Gold: Nikolay Nikolov (Bulgaria)
Silver: Oskar Biller (Sweden)
Bronze: Axel Karlsson (Sweden)
Bronze: Jokhar Taimuskhanov (Kazakhstan)
Mellanvikt Herrar (-185lbs):
Gold: Dario Bellandi (Italy)
Silver: Khaled Laallam (Sweden)
Bronze: Florian Aberger (Austria)
Bronze: Heytham Rabhi (Sweden)
Lätt-Tungvikt (-205lbs):
Gold: Anton Turkalj (Sweden)
Silver: Kubaibergen Toleubayev (Kazakhstan)
Bronze: Pawel Zakrzewski (Poland)
Bronze: Imad Hoayek (Lebanon)
Tungvikt (-265lbs):
Gold: Daniel Galabarov (Bulgaria)
Silver: Daniel Yankov (Bulgaria)
Bronze: Berat Berisha (Norway)
Bronze: Daniele Matiddi (Italy)
Super-Tungvikt (+265lbs):
Gold: Irman Smajic (Sweden)
Silver: Atanas Krastanov (Bulgaria)
Bronze: Marcin Kalata (Poland)
Bronze: Matias Antilla (Finland)