Under fjolåret så kunde MMA-organisationen PFL gå ut med en ny satsning på den afrikanska kontinenten ledd utav superstjärnan Francis Ngannou. Detta i form utav turneringen PFL Africa. Efter nästan ett års spekulerande så ska det nu vara klart att svenske Wasiu Adeshina kommer att delta.
Wasiu Adeshina har levererat på den svenska scenen
Svenske Wasiu Adeshina som är född i Nigeria hade inte den bästa starten på sin proffskarriär då han förlorade sina två inledande matcher som proffs. Adeshina har dock vänt på karriären och vunnit sju utav åtta matcher. Merparten har varit för den svenska organisationen Fight Club Rush (FCR). Adeshina har utmärkt sig som en kraftfull fighter med styrkor i alla parter av MMA och ses som en komplett MMA-fighter. Under fjolåret så kunde källor till Kimura meddela att Wasiu skulle vara en utav dom tävlande i kommande turneringen PFL Africa. En turnering som är PFL:s satsning på fighters från den afrikanska kontinenten som leds utav superstjärnan Francis Ngannou. Denne var tidigare UFC:s tungviktsmästare och har även gått två stora proffsboxningsmatcher mot Tyson Fury och Anthony Joshua.
Klar för PFL Africa i sommar
Nu har PFL på sina sociala medier gått ut med att PFL Africa kommer att starta den 26 juli. Detta i staden Cape Town i Syd Afrika. Både Wasiu samt hans management JDZ Management bekräftar på sina storys på Instagram att han är en del utav turneringen. Adeshina tränar till vardags på Sweden Top Team i Stockholm. Detta med fighters som Raymond Johansson, Ebrima Faal, Moein Ahmadi och Mashrab Mamadaliyev.